Ako je možné, že zvieratá dokážu prežiť dlhé zimné obdobie v spánku a bez jedla? A dokonca, po zimnom spánku sú nielen schudnuté, ale aj svalnatejšie a výkonnejšie? Môže za to hnedý tuk, ktorý sa prirodzene nachádza aj u malých detí.

 

Hnedý tuk sa nachádza najmä v oblasti krku, hrudníka a brucha. Môžete ho nájsť v srdci, pľúcach, obličkách, nadobličkách a črevách a pozdĺž veľkých ciev (krčná tepna, aorta a iné).

 

Vekom sa stráca, ale to je do veľkej miery spôsobené naším teplomilným spôsobom života.

 

Ako sa hnedý tuk aktivuje?

Keď naše kožné receptory zaznamenajú chlad, aktivuje sa tvorba hnedého tuku z bieleho tuku, čo je spôsobené viacerými signálmi. Hnedý tuk obsahuje veľa mitochondrií, čo sú energetické továrne našich buniek, v ktorých sa za pomoci kyslíka vytvára bunková energia ATP.

V hnedom tuku sa nachádza toľko mitochondrií ako v srdcových bunkách, kde je spolu s mozgovými bunkami najviac mitochondrií (spolu s bunkami hnedého tuku). Práve veľký počet mitochondrií dáva hnedú farbu hnedému tuku.

Pre porovnanie, v bielom tuku je málo mitochondrií. Hnedý tuk je navyše obdarený veľkou dodávkou krvi a nervov. Aktivita hnedého tuku je stimulovaná sympatickým nervovým systémom cez hormón noradrenalín a jeho funkcia je vytvárať teplo (termogenéza).

Skvelé na tom je, že hnedý tuk nevytvára typickú bunkovú energiu ATP (adenozíntrifosfát), ale vytvára voľné teplo. Na to využíva najmä biely tuk (ale aj glukózu, ktorá predstavuje asi 10 % jeho paliva), ktorý sa spaľuje v množstve mitochondrií hnedého tuku.

 

Ako vám hnedý tuk pomôže schudnúť?

Vďaka tomu sa telo veľmi rýchlo zbavuje bieleho tuku a začína najmä viscerálnym (vnútrobrušným) tukom, ktorý je charakteristický pre obéznych ľudí, diabetikov a pacientov s inými chronickými ochoreniami. Aj preto termogenéza chladom (CT – Cold Thermogenesis) dokáže za niekoľko mesiacov zvrátiť alebo vyliečiť mnohé chronické ochorenia.

 

V minulosti sa myslelo, že tukové bunky sa dokážu len zmenšovať, zväčšovať a množiť a jediný spôsob, ako ich trvalo odstrániť je liposukcia. Výskum hnedého tuku však zmenil toto myslenie a prišiel na to, že termogenéza chladom dokáže natrvalo zabiť tukové bunky.

 

Lenže dlhé svetelné cykly a teplé podnebie doslova zabíjajú tvorbu hnedého tuku a podporujú tvorbu bieleho tuku u všetkých cicavcov. Preto majú zvieratá v tropických oblastiach málo hnedého tuku, rovnako ako „moderní“ teplomilní ľudia. Naopak, chlad podporuje tvorbu tepla z hnedého tuku bez ohľadu na svetelné cykly.

 

Keďže hnedý tuk vytvára energiu vo forme voľného tepla, a nie ATP, nevznikajú voľné radikály (ROS), vďaka čomu sa spomaľuje starnutie, zvyšuje metabolizmus a schopnosť naplno fungovať na menšom príjme kalórií. Preto sú hibernujúce cicavce, šerpovia či astronauti NASA takí výkonní, napriek nízkemu príjmu kalórií a výraznému úbytku hmotnosti.

Vyskúšajte chudnúť s Vitadu a zmeňte svoj životný štýl

Chudnutie sa stalo pre niektorých ľudí celoživotnou snahou. Pritom zredukovať hmotnosť rýchlo a zdravo je teraz jednoduchšie, než si myslíte. Pod odborným dohľadom kvalifikovaného výživového poradcu môžete aj Vy neporovnateľne zmeniť svoj vzhľad a zdravie. To všetko bez neželaného jojo efektu a desiatok hodín cvičenia.

Pre viac informácií na zanechajte telefonický kontakt a my sa vám ozveme.

Najčastejšie otázky

Aké výsledky možno očakávať?

V programe Vitadu klienti chudnú za prvých 14dní priemerne – muži 5 – 6kg, ženy 4 – 5kg. Závisí to od hmotnosti s akou začíname chudnúť.
V našich výživových centrách sú aj rekordmani s úbytkom 10kg za dva týždne! 

Zdravotný stav je nemenej dôležitý, ako fyzický. Cieľom našej práce teda nie je len Vaše chudnutie. V celom procese zlepšujeme aj zdravotný stav a znížujeme až eliminujeme množstvo liekov, ktoré klienti berú napríklad na vysoký krvný tlak, diabetes II, cholesterol, steatóza pečene a iné.

Pre koho je program určený?

Výživový program Vitadu je určený pre všetky vekové kategórie bez ohľadu na pohlavie. Skrátka pre všetkých, ktorí chcú zlepšiť svoj vzhľad, ale aj zdravotný stav. Program je vhodný aj pre športovcov.

Koľko stojí program Vitadu?

Cena výživového programu Vitadu závisí od konkrétnej etapy, v ktorej sa v rámci programu nachádzate: Od 20 – 50€ na týždeň. Úvodnú konzultáciu, založenie karty klienta, merania telesných parametrov, vysvetlenie princípov chudnutia a priberania, odborné výživové poradenstvo, komplexná analýza zdravotného stavu uhradíte v rámci jedného poplatku 20 Eur  pri prvej konzultácií. Všetky následné kontroly, konzultácie a pravidelné InBody analýzi tela v priebehu diétneho programu sú bezplatné. Klient si hradí len produkty ktoré konzumuje.

Čo sa deje po skončení programu Vitadu?

Keď svoj cieľ spolníte a cítite, že si viete zdravotný štýl udržať, môžete program ukončiť. Po skončení však môžete aj naďalej využívať našu ambulanciu aj poradenstvo. 

Aké sú najväčšie výhody Vitadu?

Pri dodržaní diétneho programu, ktorý Vám individuálne šijeme na mieru pri konzultáciách je možné u zdravých ľudí schúdnúť až 5kg za mesiac, čo je podľa odporúčaní odborníkov zdravé chudnutie