Niekoľko desiatok rokov dozadu boli mastné jedlá brané ako najlepší zdroj energie. Tuk totiž obsahuje viac kalórií ako akákoľvek iná živina. Postupne vedci zistili, že niektoré tuky sú zdravšie ako iné. Je toho veľa, čo by sme vám chceli o tukoch napísať. Preto sme sa rozhodli pre vás pripraviť niekoľkodielny seriál, v ktorom sa im budeme bližšie venovať .

 

Tuky a ich rozdelenie

Tuky poznáme nasýtené, ktoré sú zlé, naopak dobré tuky sú polynenasátené a mononenasýtené. Tie dobré nájdete napríklad v olivovom oleji, orechoch, semienkach, alebo rybách. V našom seriáli sa však budeme venovať najmä tým, ktoré sú pre nás strašiakom – zlým nasýteným tukom, ktorých prílišná konzumácia je zdrojom zvýšenej tvorby tukov v našom tele.

V tele sa nachádzajú trochu iné tuky, opäť poznáme tri druhy – krvný tuk – cholesterol, podkožný a viscerálny tuk. 

 

Krvný tuk – cholesterol

Cholesterol je tuková látka, z ktorej asi jednu tretinu prijímame každodenne v potrave, dve tretiny si však náš organizmus vyrába v pečeňových bunkách sám. Paradoxom je, že nebezpečný cholesterol je pre náš organizmus zároveň nevyhnutný.

Je súčasťou všetkých buniek v tele a vďaka nemu sa napríklad tvoria hormóny, vitamín D i žlčové kyseliny dôležité pre trávenie potravy. Vysoká hladina cholesterolu predstavuje zdravotné riziko, ktoré môže viesť k vzniku aterosklerózy. Je zákerná tým, že podobne ako vysoký krvný tlak nebolí.

Cholesterol spolu s fajčením, vysokým krvným tlakom, cukrovkou a obezitou patrí medzi najzávažnejšie rizikové faktory chorôb srdca a ciev. Myslite na to, že ak zredukujete celkovú hladinu cholesterolu len o desať percent, klesá aj vaše riziko choroby srdca a ciev o pätnásť percent.

 

Ako znížite nebezpečný cholesterol?

  1. Znížte prísun cukru
  2. Vyhnite sa cigaretám a alkoholu
  3. Strava bez polotovarov
  4. Obmedzte prísun soli
  5. Pravidelne sa hýbte
  6. Jedzte zdravé tuky
  7. konzumujte ovocie a zeleninu
  8. Obmedzte vyprážané jedlá

 

Podkožný tuk – čo je to a na čo slúži?

Každý z nás má rôzne fyziologické predpoklady na to, kam sa náš telesný tuk bude ukladať. Pri nadváhe alebo obezite je to ale viac viditeľné. Tuk ukrytý pod kožou sa kumuluje najviac na stehnách, v oblasti brucha a na zadku. Pôsobí ako tepelná izolácia a zásobáreň energie. Umožňuje vstrebávanie niektorých vitamínov a je súčasťou zloženia buniek. Pokiaľ ho nemáte nadbytok, je pre vás telesný tuk prospešný. Jeho nadmerné množstvo je však spájané s nadváhou či obezitou a prináša so sebou zvýšené riziko niektorých ochorení.
Za ukladanie tuku môžu často stres, slabá vôľa, príliš veľké porcie jedla, málo pohybu, ale aj depresia či ochorenie štítnej žľazy.

 

Riziká, ktoré môže spôsobiť vyššie množstvo podkožného tuku

  1.  zníženie imunity
  2. Rakovina hrubého čreva
  3. Mozgová mŕtvica
  4. Diabetes
  5. Srdcovo-cievne ochorenia
  6. väčšia náchylnosť na zranenia

 

Spôsoby, ako najlepšie zredukovať podkožný tuk

  1. Intenzívne cvičenie
  2. zníženie množstva prijatých kalórií
  3. pitie väčšieho množstva vody
  4. liposukcia
  5. bielkovinová diéta

 

Viscerálny tuk – najväčší strašiak

Tento typ tuku nie je natoľko známy, ale predstavuje pre naše telo obrovské riziko. Preto sme sa rozhodli mu venovať najväčší priestor. 

 

Čo je viscerálny tuk

Viscerálny tuk sa ukladá v brušnej dutine a sčasti aj na životne dôležitých orgánoch, napríklad na srdci či pečeni. Najrizikovejšie hromadenie vnútro orgánového – viscerálneho tuku je v oblasti srdca. Tuk obmedzuje jeho prirodzenú činnosť – teda zmršťovanie a rozťahovanie. Hneď za srdcom sú na rade cievy. V dôsledku dlhodobého hromadenia viscerálneho tuku cievy hrubnú a strácajú svoju pružnosť. Práve hypertenzia a ateroskleróza ako civilizačné ochorenia sú predchodcami mŕtvice a infarktu.
Tento druh tuku však nie je na pohľad viditeľný. Ak človeka trápi podkožný tuk, navonok sa to prejaví na jeho postave. Viscerálnym tukom, naopak, môžu trpieť aj osoby, ktoré zdanlivo nemajú s váhou žiadny problém.
Väčšie množstvo viscerálneho tuku predstavuje množstvo rizík, ktoré si popíšeme v ďalších dieloch seriálu. Rovnako aj spôsoby, ako tomuto skrytému nepriateľovi predísť.

 

Viac o viscerálnom tuku si povieme v nasledujúcom dieli seriálu, ktorý zverejníme opäť v nedeľu o 18tej. Veríme, že bol pre vás náš prvý článok o tukoch poučný 🙂