Problém so spánkom či zaspávaním má v dnešnej dobe (v západnej Európe) viac ako tretina ľudí. Na dobrý spánok vplýva množstvo faktorov, avšak dobrá správa je, že väčšinou si vieme spánok vylepšiť sami tým, že upravíme podmienky, v ktorých fungujeme.

Podľa prieskumov polovica ľudí so spánkovými poruchami nikdy neurobila nič pre to, aby to zmenili. A väčšina ľudí s týmito problémami nikdy o tom nepovedala svojmu doktorovi.

 

Keďže sa jedná o tak častý problém, rozhodli sme sa dať pre vás dokopy 6 tipov, ktoré vám pomôžu zlepšiť spánok

 

Ako zlepšiť kvalitu spánku?

Obmedzte vzruchy pred spaním

Narušené zaspávanie môže byť spôsobené aj nadmernou stimuláciou – či už je to rozptyľovanie sa na internete, prílišná konzumácia jedla či alkoholu alebo dynamické cvičenie neskoro večer. Odporúča sa aspoň 90 minút pred spaním fungovať len pri stlmenom svetle, už v pokojnejšom “nie moc interaktívnom móde” a ideálne obmedziť používanie elektroniky.

 

Nalaďte sa relaxačne

Na večer je dobré spomaliť. (A ideálne už vôbec nepracovať.) K relaxačnému módu napomôže napríklad teplá sprcha, príjemná jemná hudba, relaxačný čajík, prípadne tiež magnézium.
Taktiež je fajn robiť nejakú relaxačnú aktivitu, ktorá pomôže “vypnúť hlavu” a zmeniť myšlienky.

 

Hýbte sa počas dňa

Pravidelný denný pohyb nielen harmonizuje mnohé funkcie tela, ukľudňuje myseľ, ale aj príjemne telo unaví. Vďaka dostatočnému pohybu cez deň, naše telo na večer “viac túži” a “potrebuje” oddychovať.

 

Udržujte spálňu v tme, jemnom chlade a bez hluku

Niekedy podceňujeme prostredie, v ktorom spíme. Spálňa by mala byť čisté, tiché, jednoduché, tmavé, ale útulné miesto, kde sa s dôverou odovzdávame príjemným snom. Naviac, najlepšia teplota miestnosti na spánok je len 16-18 stupňov, takže pozor na prekúrené miestnosti.

 

Pracujte so svojou mysľou

Je dobré vedieť “vypnúť”, naučiť sa relaxovať a nenasledovať myšlienky (akceptovať ich, ale nerozvíjať ich) – táto schopnosť je veľmi účinná nielen pre bežný život, ale práve aj v procese zaspávania.

 

Vytvorte si rutinu

Ujednoťte si čas, kedy chodíte spávať a kedy cca vstávate. Telo si na tento rytmus zvykne a zaspávanie tak pôjde ľahšie. Ideálne je ísť spať do 23:00.

 

V mnohých prípadoch, kedy hľadáme upokojenie, či už je to bežná (ne)schopnosť vysporiadať sa so stresom, obavami a úzkosťami, alebo je to práve večerné zaspávanie, je potrebné v prvom rade vedieť sa zastaviť, spomaliť, spojiť sa s telom a dychom, a teda dostať sa z mysle do tela. Ak toto zatiaľ neviete, môže vám pomôcť na začiatok napríklad joga, kde sa naučíte pracovať s myšlienkami a dôverovať prítomnému okamihu.