V predchádzajúcom dieli sme sa naučili, že tuky rozdeľujeme na podkožný a viscerálny, pričom sme si bližšie predstavili podkožný tuk. Dnes si rozoberieme ten nebezpečnejší z nich – teda viscerálny tuk. Poďme si bližšie priblížiť ako vzniká a aké sú jeho riziká.

 

Čo je viscerálny tuk?

Na úvod si zopakujme, čo to vlastne viscerálny tuk je.

Viscerálny tuk sa ukladá v brušnej dutine a sčasti aj na životne dôležitých orgánoch, napríklad na srdci či pečeni. Najrizikovejšie hromadenie vnútro orgánového – viscerálneho tuku je v oblasti srdca. Tuk obmedzuje jeho prirodzenú činnosť – teda zmršťovanie a rozťahovanie. Hneď za srdcom sú na rade cievy.

V dôsledku dlhodobého hromadenia viscerálneho tuku cievy hrubnú a strácajú svoju pružnosť. Práve hypertenzia a ateroskleróza ako civilizačné ochorenia sú predchodcami mŕtvice a infarktu.

Tento druh tuku však nie je na pohľad viditeľný. Ak človeka trápi podkožný tuk, navonok sa to prejaví na jeho postave. Viscerálnym tukom, naopak, môžu trpieť aj osoby, ktoré zdanlivo nemajú s váhou žiadny problém.

 

Viscerálny tuk ako samostatný orgán

Tento druh tuku sa považuje za toxický a škodí telu dvakrát, pretože je schopný spúšťať zápalové procesy a signálne molekuly, ktoré môžu narúšať normálne hormonálne funkcie tela. Keďže má na telo tak veľký dopad, dá sa takmer považovať za samostatný orgán.

Ukladanie nadbytočného tuku okolo orgánov zvyšuje tvorbu prezápalových látok, čo vedie k zápalu. Zároveň ovplyvňuje hormóny, ktoré regulujú chuť k jedlu, hmotnosť, náladu a fungovanie mozgu.

 

Ako vzniká?

Základom vašej hmotnosti, chuti k jedlu a nálady je hladina krvného cukru, ktorú reguluje prevažne hormón inzulín, ktorý udržuje hladinu krvného cukru v rovnováhe. Znižuje ju po konzumácii sladkého alebo niečoho s vysokým obsahom sacharidov. Keď trávime jedlo, telo rozloží molekuly cukru a škrobu na jednoduchšie jednotky nazvané glukóza alebo fruktóza.
Keď je v krvnom obehu príliš glukózy a bunky už doplnili zásoby glykogénu, uloží sa glukóza ako tuk. Toto sa deje omnoho rýchlejšie pri konzumácii rafinovaných spracovaných sacharidov, teda pri konzumácii napríklad bieleho pečiva, bielej ryže, sladkostí, … .
Čím častejšie sa toto deje, tým je pravdepodobnosť nadmerného hromadenia tuku vyššia.

 

Aké sú hlavné riziká?

  1. Zvýšený počet zápalov
  2. Riziko cukrovky
  3. Ochorenie srdca
  4. Riziko mŕtvice
  5. Vyššia pravdepodobnosť demencie
  6. Sťažené chudnutie
  7. Riziko depresie a porúch nálady
  8. Chrápanie
  9. Neplodnosť

 

Ochorenie srdca a mŕtvica

Podľa správy vytvorenej v roku 2013 v University Center Hospital of Quebec, je viscerálny tuk úzko spojený so zhlukujúcimi sa kardiometabolickými rizikovými faktormi:

  1. Hypertriglyceridemia – zvýšená dostupnosť voľných mastných kyselín;
  2. uvoľňovanie prezápalových cytokínov tukovým tkanivom;
  3. inzulínová rezistencia a zápal pečene;
  4. zvýšená syntéza a sekrécia VLDL v pečeni;
  5. znížené odstraňovanie lipoproteínov bohatých na triglyceridy;
  6. prítomnosť malých, hustých častíc LDL;
  7. a znížená hladina HDL cholesterolu sú niektoré z mnohých metabolických zmien, ktoré sa k tomuto stavu viažu. 

Cytokíny vytvárané tukom sú hlavnými faktormi prispievajúcimi k chorobám srdca a iným zápalovým poruchám. Keď je telo zapálené, pečeň je zahltená cholesterolom a toxínmi, a to vedie k ukladaniu povlaku v tepnách.
Viscerálny tuk je spojený so zvýšeným rizikom markerov kardiovaskulárnych ochorení, ako sú vysoká hladina triglyceridov, vysoký krvný tlak a vysoká hladina cholesterolu.

 

Vysoká hladina cholesterolu

Predpokladá sa, že minimálne jedna tretina obyvateľstva na Slovensku má zvýšené hladiny cholesterolu. Veľmi znepokojujúci je fakt, že viac ako 80 percent ľudí, ktorí patria do vysoko rizikových skupín populácie, (sú hypertonici, diabetici alebo prekonali srdcovocievnu príhodu), nedosahuje normálne hodnoty cholesterolu.
Dlhodobo zvýšená hladina cholesterolu v krvi môže spôsobiť vážne zdravotné problémy. Cholesterol sa usadzuje na stenách ciev a znižuje ich priechodnosť. Výsledkom toho sú závažné zdravotné komplikácie: srdcový infarkt, mozgová porážka, nedokrvenie dolných končatín, postihnutie obličiek, poruchy erekcie u mužov.

 

Vyššia pravdepodobnosť depresie a porúch nálady

Keďže je nadbytočný telesný tuk spojený s hormonálnymi zmenami zahrňujúcimi napríklad serotonín, galanín a iné mozgové neurotransmitery, môže prebytok telesného tuku negatívne ovplyvňovať náladu.

Štúdia vykonaná v roku 2014 na Lekárskej fakulte Bostonskej univerzity zistila, že u dospelých v strednom veku sú depresívne symptómy spojené s viscerálnou obezitou.
Ako ukazujú aj iné štúdie, viscerálny tuk je unikátny patogénny tuk, ktorý sa skladá z metabolicky aktívneho tukového tkaniva, ktoré narušuje zdravú funkciu neurotransmiterov.

 

Vyššia pravdepodobnosť demencie

Čím ďalej viac zistení potvrdzuje, že existuje silné spojenie medzi obezitou, cievnymi ochoreniami, zápalom a zhoršením kognitívnych funkcií, vrátane demencie. Vlastne sa zdá, že prebytok kilogramov na tele znamená menší objem mozgu, a tak aj jeho horšie fungovanie v pokročilejšom veku.
Ukazuje sa Čím väčšie brucho (alebo pomer pásu k bokom), tým viac negatívnych dopadov na pamäťové centrum v mozgu nazvané hipokampus. Veľa odborníkov si v súčasnosti myslí, že za dôležitý rizikový faktor rozvoja demencie by sa mala považovať skôr hladina viscerálneho tukového tkaniva ako BMI. Výsledky štúdie z roku 2010 vykonanej Kardiologickým oddelením Oita Red Cross Hospital v Japonsku ukázali, že zvýšené množstvo viscerálneho tuku u pacientov bez demencie s cukrovkou 2. typu je sprevádzané abnormálnymi zmenami objemu hipokampu a inzulínovou rezistenciou. Ďalšie štúdie tiež ukázali, že čím väčší má človek pomer pásu k bokom, tým väčšie je riziko malých mŕtvic, ktoré sú spojené so zhoršením funkcií mozgu.

 

Ako vidíte, viscerálny tuk je náš veľký nepriateľ. Je teda veľmi dôležité o ňom vedieť a snažiť sa jeho množstvo zredukovať. Odmerať sa ho dá napríklad výborným medicínskym prístrojom InBody, ktorým disponujeme aj v našej ambulancii.